طرح درس روزانه علوم پایه چهارم ابتدایی
نام ونام خانوادگی:منوچهر ناروئی نژاد
عنوان درس :آهنربا درزندگی(فصل 7)
کلاس:چهارم ابتدایی
هدف کلی:آشنایی با آهنربا و کاربردهای آن در زندگی
اهداف جزئی:
آشنایی با خاصیت آهنربا
آشنایی با تاثیر قطب های آهنربا
توانایی نامگذاری قطب های آهنربا
انواع آهنربا را ازلحاظ شکل بدانند(حیطه شناختی)
به ساختن آهنربا ونیز آهنربای الکتریکی علاقه نشان دهد(حیطه عاطفی)
با مهارت ازقطب نما استفاده کنند(حیطه عاطفی)
فراگیران انواع آهنربا را از نظرشکل فهرست کنند(آهنربای گرد-آهنربای میله ای-ونعلی شکل)
فراگیران با انجام یک آزمایش ساده بیشتر بودن خاصیت آهنربایی در وسط انواع آهنربا را توصیف کنند.
دانش آموزان کاربرد آهنربا در قطب نما را به کمک آزمایش ساده توضیح دهند.
آهنربای معمولی والکتریکی بسازند.
وبا آن ویژگی های آهنربا را نمایش دهند وکاربرد آهنربا را در زندگی روزمره تشخیص دهند.
ارزشیابی تشخیصی /آغازین:
از دانش آموزان می خواهیم به سوالات زیر پاسخ دهند:
انواع آهنربا را که سال گذشته آشنا شدید نام ببرید؟
کاربردهای آهنربا را که درسال پیش آمده بود را می توانید توضیح دهید؟
انتخاب رسانه های یاددهی یادگیری:
معلم –تابلو –ماژیک- کتاب درسی –انواع آهنربا- براده ی آهن- میخ –چوب- پنبه-ظرفی پر از آب –
کاغذ-سیم روکش دار-باتری –کتاب درسی سال سوم
انتخاب روش های یاد دهی –یادگیری:
کاوشگری- همیاری
مراحل تدریس
فعالیت معلم فعالیت شاگردسلام واحوال پرسی با معلم
بچه ها در گروه ها عضو می شوند
با توجه به سوالات بچه ها با همفکری در گروه ها
پاسخ می دهند
با توجه به پاسخ های سایر دوستان در گروه های
دیگر ونیز مطالعه کتاب علوم سال سوم برای کامل
کردن اطلاعات خود د رمورد سوالات
توجه به محتوای ارائه شده ازسوی معلم
دریافت مواد لازم برای انجام آزمایشات ازسوی
آموزگار
توجه به سوال طرح شده ونیز همکاری با اعضای
گروه خود برای طراحی آزمایشی که آنها را به پاسخ
سوال رهنمون کند.
دانش آموزان انواع آهنرباهای (گرد –میله ای –
نعلی)را در آزمایش با براده ی آهن به کار می برند و
نتایج را درجدول که آماده کردند ثبت می کنند
پیوستن به گروه های تعیین شده ومبادله ی نتایج
مربوط به آزمایشات خود
دانش آموزان با همکاری اعضای گروه خود با کمک
قطب نما جهات اصلی جغرافیایی رامشخص کرده و
روی کاغذ سفید نمایش می دهند آنگاه آزمایش
خواسته شده توسط معلم انجام داده ونتایج را در
ایجاد انگیزه (برقراری ارتباط:)
سلام واحوال پرسی با روی شاد وپر انرژی حضور
غیاب
بررسی وضعیت جسمی وروحی دانش
آموزان
گروه بندی دانش آموزان:
دانش آموزان را به 6گروه 4نفره تقسیم می
کند(دراینجا ملاک تقسیم بندی تعداد دانش
آموزان است)وبرای آنها نام انتخاب می کند
مانند:لاله –یاس – رز- سوسن –و...
سوالات ارزشیابی تشخیصی را مطرح می
نماید
پاسخ های دانش آموزان به سوالات فوق را جمع
آوری کرده وبرای کامل کردن آنها از دانش آموزان
می خواهد تا کتاب علوم سوم خود را مرور
کنند.
محتوا را به دانش آموزان معرفی می کند
مواد لازم برای انجام اولین فعالیت در بین گروه ها
تقسیم می کند
از گروه های دانش آموزی می خواهدتا برای پاسخ
به سوال زیربا کمک آهنربا وبراده های آهن یک
آزمایش ساده طراحی نمایند.
سوال )فکر می کنید کدام قسمت آهنربا خاصیت
آهنربایی بیشتر دارد؟
معلم از گرو ه ها استفاده می کندواز اعضای گروه
یک می خواهد تا به گروه دو گروه سه به چهار و
گروه پنج به گروه شش ملحق شوندونتایج آزمایش
خودرا با یکدیگر مبادله نمایند.
از دانش آموزان می خواهد تا با کمک قطب نما
که با کار آن در جغرافیا آشنا شدند.جهات اصلی
جغرافیایی جغرافیایی را مشخص کنندوروی کاغذ
نمایش دهندآنگاه آهنربا ی شناور روی آب که
برچوب پنبه سوار است جهات جغرافیایی را
مشخص کرده و برای این کار از انواع آهنربادانش آموزان با همکاری اعضای گروه خود وکمک
قطب نما جهات جغرافیایی را مشخص کرده روی
کاغذ نمایش می دهند آزمایش خواسته شده توسط
معلم را انجام داده ونتایج را در جدول ثبت می کنند
تقسیم کار در گروه وانجام دادن خواسته ی معلم
توجه به سوال – مراجعه به کتاب –ساختن آهنربا به
کمک میخ و آهنربا ونوشتن مراحل کار خود درسه
سطر
جغرافیایی را مشخص کنند وروی کاغذ نمایش
دهندآنگاه آهنربای شناورروی آب که بر چوب
پنبه سواراست جهات جغرافیایی را مشخص کرده
وبرای این کار از انواع آهنربا استفاده نمایند ونتایج
را با جهات جغرافیایی که با کمک قطب نما از قبل
معلوم کرده بودند مقایسه کنند.
حال معلم از گروه ها می خواهد درگروه یک نفر
آزمایش فوق را بپرسد نفر دوم جواب دهد
وابهامات را برطرف کند نفر سوم یادداست برداری
کند ونفر چهارم خود را برای ارائه آماده کند.
سوالاتی که پرسیده می شود ازاین جمله می تواند
باشد:
الف)چه رابطه ای میان آهنربا و قطب نما وجود
دارد ؟از نظر کاربرد.
طرح سوال زیر:
چگونه می توانید با وسایلی که خودتان دارید
آهنربا بسازید؟برای پاسخ به سوال به کتاب
مراجعه کنید ونتایج کار خود را در سه سطر
بنویسید.توجه به سوال ودیدن سی دی ساخت آهنربا
ونوشتن مراحل کارخود
همکاری با اعضای گروه خود وپاسخ به سوالات
نماینده گروه ها به طور شفاهی موارد ذیل را توضیح
می دهند.
طرح سوال زیر
چگونه می توان آهنربای الکتریکی بسازید؟برای
پاسخ به این سوال به سی دی آموزشی توجه
کنیدومراحل کارخود راثبت کنید
به سوالات زیر با کمک آهنربای الکتریکی که
ساخته ایدپاسخ دید
الف)اگر جای یک باتری ازچند باتری استفاده
کنید چه تفاوتی مشاهده میکنید؟
ب)اگر تعداد سیم پیچ ها زیادتر کنیدآیا بازهم
آهنربا کار میکند؟
درخواست از نماینده گروه ها برای گزارش شفاهی
جهت جمع بندی وخلاصه درس
گروه اول:خاصیت آهنربایی بیشتردرکدام قسمت؟
گروه دوم:آهنربا چند سر دارد؟نام آنها چیست؟
گروه سوم:چگونه آهنربا بسازیم؟
گروه چهار:چگونه آهنربای الکتریکی بسازیم؟
گروه پنج:درچ مواردی آهنربا به کار رفته؟
گروه شش :آیا موارد ذیل درهمه ی اهنربا (گرد-
میله ای-نعلی)صادق است یا خیر؟
ارزشیابی تکوینی وپایانی:درتن طرح درس
وفعالیت های آموزگاروفراگیران مطرح شده است
می توان سوالات را به شکل فردی از دانش آموزان
پرسید.
جمع بندی:در بند پایانی ذکرشد .
تعیین تکلیف.
تکالیف تمرینی:دانش آموزان د رموارد زیر دردفتر
علوم توضیح دهند.
الف)خاصیت آهنربایی بیشتر درآهنربا
ب)انواع آهنرباج)کاربرد آهنربا درزندگی
و...............
تکالیف پژوهشی:
چگونه می توان با کمک یک آهنربا که قطب های
آن معلوم است قطب های آهنربا دیگر را مشخص کرد.
- ۹۶/۱۰/۲۲